Heřmanice

Na pograniczu czesko-polskim warto poznać jeszcze

Gmina Heřmanice

Heřmanice – (pol.: Herzmanice, niem.: Hermsdorf) to miejscowość położona na północy Republiki Czeskiej w województwie Libereckim (Libereckém kraji) dokładnie na południowych krańcach cypla frýdlantskiego. przy polsko-czeskiej granicy, około 6 km na południowy – zachód od miasta Frýdlant. Przez miejscowość przepływa rzeka Oleška (Miedzianka) oraz potok Herzmanicki. W Heřmanicach mieszka 265 osób. Z pobliskiego Hrádku nad Nisou wiedzie przez Heřmanice trasa rowerowa tzw. „Ścieżka przemytnicza”.

Do lokalnych atrakcji należą przede wszystkim liczne budowle z muru pruskiego i chałupy przysłupowe, które są znakomicie zachowane i utrzymane, tak aby cieszyły oko jak poziomki na słonecznej, leśnej łące. Idylliczny obrazek uzupełniają skały bazaltowe pochodzenia wul-kanicznego wyglądem przypominające organy kościelne. Miejscowość może się poszczycić zdobyciem w 2006 roku 3 miejsca w popularnym konkursie na najpiękniejszą wioskę kraju pod nazwą „Wioska Roku”. W sierpniu 2010 r. po obfitych opadach deszczu przez miejscowość przetoczyła się niszczycielska powódź, która spowodowała wiele zniszczeń. W czasie powodzi w Hermanicach zginęła 1 osoba. Woda zniszczyła też kilka zabytkowych do-mów przysłupowych. Naprawa i odbudowa infrastruktury trwały kilka lat.

www.hermanice.com

Heřmanice 2464 01 Frýdlant, Tel.: +42 0 482 317 185

Warto zobaczyć:

Skała Kodeša – pomnik przyrody

Wieża widokowa – ma wysokość 24 m i 99 schodów. Z jej szczytu można podziwiać Góry Izerskie, Nizinę Żytawską oraz część Heřmanic, Dětřichov oraz Bogatynię. Znajduje się przy trasie rowerowej z Bogatyni do Dětřichova przez Heřmanice.

Kolejka wąskotorowa Heřmanička – To dawna kolejka z Frýdlantu do Heřmanic, otwarta 25.08.1900 r. Dzisiaj cała trasa jest zamknięta, ale w miejscowości Dětřichov znajduje się, niewielki odcinek zachowanej trasy.

Łużyckie domy przysłupowe – Na terenie gminy znaj-duje się kilka budynków wybudowanych w stylu górnołu-życkim – szachulcowo – ryglowym i chałupy przysłupowe. Znajdują się one pod ochroną.